KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12793040

nr 1279 3040

Théodore Rousseau

(1812-1867), Frankrike

Oljemålning, "Paysage de Fontainebleau". Signerad, daterad 8/6 1849. Olja uppf. Duk på kartong, 31x37 cm

Kondition: slitage, skador, lagad

Théodore Rousseau, fransk bildkonstnär född 1812 i Paris, död 1867 i Barbizon.

Utrop:

40.000 kr

Såld:

25.000 kr

måndag 30 september 2019
kl 19:57:42

30/9 19:46:46 1      Vinnande bud

  • Klassiska
  • 30 sep

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Théodore Rousseau

Läs mer om Théodore Rousseau